Program "Owoce w szkole" , do którego przystąpiła nasza szkoła, został przyjęty przez Radę Ministrów. Polega na dostarczaniu owoców i warzyw dzieciom w placówkach edukacyjnych i jest częścią inicjatywy zaproponowanej przez Unię Europejską. W Polsce zaplanowano w roku szkolnym 2009/2010 pomoc dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, czyli dla ponad miliona dzieci. Organizacją i wdrożeniem programu zajmuje się Agencja Rynku Rolnego. Każda szkoła, która zgłosiła chęć wzięcia udziału w programie, otrzymuje dla dzieci 3 razy w tygodniu: jabłka, marchew, rzodkiewki, paprykę, ogórki oraz soki owocowe i warzywne.
Celem akcji jest przeciwdziałanie otyłości u dzieci, zapobieganie chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą, a także zatrzymanie spadku konsumpcji owoców i warzyw w Polsce. Ma też ukształtować wśród dzieci nawyki żywieniowe, polegające na regularnym spożywaniu warzyw i owoców.
Nawyki te są niezwykle ważne, ponieważ utrzymają się w późniejszych latach ich życia. Zbyt wiele dzieci spożywa zbyt mało owoców i warzyw nie doceniając przy tym ich smaku. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codziennie spożycie 400 gramów owoców i warzyw netto na osobę (2008-07-09, źródło: Marta Angrocka-Krawczyk, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce/ Karolina Duszczyk).
Większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi. Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie. Osoby, które jadły dużo owoców i warzyw będąc dziećmi, pozostają dobrymi konsumentami. Osoby jedzące niewiele owoców i warzyw wykazują tendencję do niezmieniania nawyków żywieniowych oraz przekazywania ich własnym dzieciom.
Miejmy nadzieję, że program, który cieszy się wśród młodszych uczniów naszej szkoły tak wielkim zadowoleniem, przyczyni się do poprawy zdrowych nawyków żywieniowych i zaowocuje w przyszłości. Wystarczy tylko spojrzeć na naszych uczniów.