Festiwal Twórczości Integracyjnej "Bliżej siebie"

to powiatowa impreza kulturalna z udziałem osób zdrowych i niepełnosprawnych, organizowana cyklicznie od 2001 roku z inicjatywy Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini. Zamysłem organizatorów imprezy jest dążenie do realizacji zamierzonych celów tj. m. in.:
- wymiana doświadczeń pracowników, instytucji wspierających człowieka niepełnosprawnego;
- integracja osób działających na rzecz osób niepełnosprawnych;
- podniesienie poziomu kulturalnego młodego człowieka;
- rozbudzenie radości z własnego dorobku artystycznego.
Festiwal prezentuje twórczość wokalną, taneczną i plastyczną ludzi niepełnosprawnych (lub grup mieszanych) zgromadzonych w szkołach ogólnodostępnych, przedszkolach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, fundacjach, niezależnie od wieku uczestników. Soliści, zespoły wokalno-instrumentalne, taneczne corocznie dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń. Różnorodne prace plastyczne wykonane przez niepełnosprawnych zawsze są wyeksponowane w ciekawie zaaranżowanej galerii.
Od pierwszej edycji festiwal nie ma charakteru konkursu. Wszyscy uczestnicy są wyróżniani i otrzymujš nagrody. Dodatkowo od kilku lat każdej placówce wręczany jest upominek związany tematycznie z daną edycją festiwalu, będący efektem współpracy pomiędzy placówkami (Zbiór listów do Jana Pawła, Album z pracami plastycznymi, płytka z utworami pt. "Podróż po Europie"). Corocznie dzięki ogromnym sercom sponsorów każdy uczestnik może odpocząć przy suto zastawionym stole. Duże zainteresowanie, wspaniały odbiór, niezapomniana atmosfera świadczą o potrzebie organizowania tego typu imprez kulturalnych w ramach szeroko rozumianej integracji w powiecie chrzanowskim.

IV Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2004

V Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2005

VI Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2006

VII Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2007

VIII Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2008

IX Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2009

X Festiwal "Bliżej Siebie", rok 2010

LEKKOATLETYCZNA WIOSNA

Sport i promocja zdrowia stanowią bogatą w treści kartę historii Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini. Wspaniała hala sportowa, kompleks boisk i bieżni przyszkolnych oraz wysoko wykwalifikowana kadra nauczycieli i instruktorów to gwarancja dobrze zorganizowanej imprezy sportowej. Od kilku lat wiosną osoby niepełnosprawne w różnym wieku ze szkół ogólnodostępnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, fundacji powiatu chrzanowskiego godnie reprezentują swoje placówki podczas lekkoatletycznych zmagań. Jest to czas zdrowej rywalizacji w atmosferze przyjaŸni i zasad fair play. Walka zawsze jest zażarta, ale uczciwa. Zwyciężają lepsi, a przegrani mają szansę dorównać im w następnych zawodach. Wszyscy uczestnicy, bez względu na osiągnięcia, otrzymują pamiątkowe medale za uczestnictwo. Ogłuszający doping asystujących zawodom widzów słyszalny jest na całym osiedlu.

DZIEŃ DZIECKA

Od 2006 roku cyklicznie pod koniec maja lub na początku czerwca z okazji Dnia Dziecka organizowane są integracyjne wyjazdy do ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Elektrowni Siersza mieszczącego się nad zbiornikiem wodnym potoku Kozi Bród. Naturalne ukształtowanie terenu ośrodka oraz kompleks leśno-wodny w połączeniu z małą architekturą tworzy dla wszystkich doskonałe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Kort tenisowy, boisko do siatkówki lub koszykówki, boisko do siatkowej piłki plażowej, kawiarnia, muszla koncertowa wraz z parkietem tanecznym, plac zabaw dla dzieci otoczone zielenią, pozwalają wszystkim uczestnikom pikniku bardzo przyjemnie spędzić czas. Wspólne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery po ośrodku, pieczenie kiełbasek na długo pozostają w pamięci uczestników imprezy.

MIKOŁAJKI

Od kilku lat 6 grudnia to dzień, na który w sposób szczególny czekają wszystkie dzieci z Gabinetu Terapii. Pani Ala Dudek, Magdalena Jaroń i pan Jan Zych to główni organizatorzy wesołego spotkania z Mikołajem. Dzięki ofiarności sponsorów każde dziecko, oprócz uczestnictwa we wspaniałej zabawie, otrzymuje również niemały upominek, który zawsze wywołuje aplauz.

SPOTKANIA WIGILIJNE

Okres przed świętami Bożego Narodzenia jest szczególnym czasem dla całej społeczności szkolnej. W przygotowania do wystawienia jasełek, koncertu kolęd, kiermaszu bożonarodzeniowego oraz w wykonanie świątecznych dekoracji zaangażowani sš niemal wszyscy uczniowie. Corocznie dzieci uczęszczające na zajęcia do Gabinetu Terapii wspólnie z nauczycielami i dyrekcją szkoły biorą udział w spotkaniu opłatkowym, którego są współorganizatorami. Wzajemne składanie życzeń, wspólny posiłek i śpiewanie kolęd sprawia, że wspaniały nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zawsze udziela się wszystkim uczestnikom spotkania.