Strona główna  |   Kontakt   |   Dyrektor   |   Wicedyrektor   |   Sekretariat    
  "Ósemka na Medal"
rok szkolny 2015/2016
nr 43

"Ósemka na Medal"
rok szkolny 2015/2016
nr 42

"Ósemka na Medal"
rok szkolny 2015/2016
nr 41

"Ósemka na Medal"
rok szkolny 2012/2013

W roku szkol. 2012/2013 zespół redakcyjny "Ósemki na Medal" tworzą: Magdalena Bednarczyk, Małgorzata Godyń, Michał Góralewicz, Gabriela Kawala, Szymon Kłeczek, Andżelika Porczak, Joanna Kubicka, Ola Soja, Wiktoria Perek, Julia Kalinowska, Izabela Lasoń, Julia Zając, Wiktoria Chmielniak, Kinga Franczewska i Wiktoria Kępińska.


Na zdjęciu redaktorzy z klasy 5b wraz ze swym pierwszym dziełem.


"Ósemka na Medal"
- historia szkolnej gazetki.

Pierwszy numer "Ósemki na Medal" ukazał się na przełomie września i października 2004 r. Nie była to jednak pierwsza gazetka, jaka pojawiła się w naszej szkole. Wcześniej ukazywała się "Ośmiornica" redagowana pod opieką mgr Joanny Tarki (Mińszczak) przez zespół uczniów, którzy przeszli do naszej placówki po likwidacji SP nr 1. Gdy ukończyli szkołę podstawową, członkowie Koła Polonistycznego prowadzonego przez mgr Agatę Matonóg zgłosili chęć stworzenia nowej gazetki.
Dzięki zapałowi i wytrwałości pierwszego zespołu redakcyjnego w składzie: Karolina Zieniewicz, Szymon Jakóbik, Maria Grzybowska, Anna Kurdziel, Julia Pałczyńska, Paulina Batko, Izabela Pogoda i Martyna Załenska powstało pismo, którego charakter i cele aktualne są do dzisiaj. Oto tekst z pierwszej strony pierwszego numeru:

UWAGA - RUSZAMY!
PATRZYMY - SŁUCHAMY - PISZEMY - CZYTAMY!
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer nowej szkolnej gazetki. Tytuł wybraliście sami. Spośród kilku propozycji "Ósemka na Medal" uzyskała największą ilość głosów - 117. Pragniemy pisać o tym, co ciekawego i ważnego dzieje się w naszej szkole, o Waszych sukcesach, ale także problemach. Dlatego też zapraszamy Was do współpracy. Piszcie o tym, co Was interesuje! Z pewnością macie wiele do powiedzenia... Czekamy na Wasze wypowiedzi! Może uda nam się stworzyć gazetę na medal?!

- Redakcja.

     W pierwszym numerze został ogłoszony konkurs na logo gazetki. Układ graficzny nie był jeszcze wyraźnie określony, ale pojawiły się już propozycje działów i tematów podejmowanych w kolejnych numerach. Ważne miejsce zajmowały "Szkolne sprawy", "Beczka śmiechu" na ostatniej stronie oraz "Książka na topie" - kącik recenzenta.
    W drugim numerze nieporęczny format A4 został zastąpiony wygodniejszym formatem "zeszytowym". Do stałych działów zostały dołączone wywiady i artykuły skupione wokół jakiegoś interesującego zagadnienia.
     Numer 3 "Ósemki na Medal" ukazał się już z charakterystycznym logo, którym stała się wybrana przez uczniów praca Magdaleny Orłowskiej. Gazetkę wzbogaciły też strony dla dociekliwych umysłów: "Łatwe odpowiedzi na trudne pytania" oraz "Zagadki, krzyżówki, rebusy" pod hasłem "Rusz głową".


     Kolejne numery nie przyniosły już istotnych zmian w strukturze gazetki. Zmieniał się oczywiście układ publikowanych treści, ale szata graficzna utrzymała swój charakter. Przez cztery lata uczniowie otrzymywali gazetkę w wersji czarno-białej. Jej wygląd znacznie zyskał na atrakcyjności, gdy w roku szkolnym 2008/2009 zaczęto drukować gazetkę w kolorze. Do grona aktywnych redaktorów w kolejnych latach dołączyli: Jakub Jach, Wiktor Kotela, Martyna Rejdych, Paulina Żelisko, Ola Kanczak, Natalia Klejdysz, Magdalena Pomper, Żaneta Supieta, Agnieszka Pytko, Magdalena Mitka, Ewelina Wójcik, Jakub Augustynek, Krzysztof Czopek i Agnieszka Lasoń. Nie sposób wymienić tu wszystkich nazwisk, niemniej jednak wszystkim współtwórcom gazetki i autorom ciekawych tekstów, jakie pojawiły się na jej łamach, bardzo dziękuję - Agata Matonóg.Od września 2009 opiekę nad gazetką objęła mgr Paulina Wyrębak. W "Ósemce na Medal" nadal poruszane są sprawy związane ze szkołą, relacje z imprez szkolnych, wycieczek klasowych, konkursów. W tworzeniu gazetki okazała się przydatna pomoc pań: Agaty Mazur, Bożeny Buzdygan, Danuty Łabuzek, które ciekawe i godne uwagi prace domowe uczniów przekazywały (za zgodą uczniów) redakcji. Większość z nich ukazała się na łamach gazetki.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy, za namową p. dyrektor Ilony Ptak, wzięliśmy udział w konkursie gazetek szkolnych. Dla naszego pisma udział w I Małopolskim Przeglądzie Gazetek Szkolnych "Pulitzerek" okazał się sukcesem. Zdobyliśmy wyróżnienie!
Było to możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu przede wszystkim zespołu redakcyjnego. Uczniowie klasy VI b: Agnieszka Lasoń, Ewelina Wójcik, Jakub Augustynek związani byli z gazetką od kl. IV, kiedy to pracowali i tworzyli artykuły pod czujnym okiem p. Agaty Matonóg. Większość artykułów jest ich dziełem. W tym roku szkolnym do grona redaktorów dołączyli: Mateusz Kłeczek i Michał Noworyta. Indywidualnie w konkursie brał udział artykuł Marka Dudka: "Zima - pomysły na wolny czas". Nagrodą dla wyróżnionego zespołu redakcyjnego był wyjazd do RADIA KRAKÓW.Żywię głęboką nadzieję, że skład redakcyjny poszerzy się w przyszłości. Już dzisiaj zapraszam do pisania artykułów. Liczę też, że ci, którzy napisali choć jeden artykuł, napiszą ich więcej w przyszłym roku szkolnym. Zachęcam do lektury kolejnego numeru gazetki!

- Paulina Wyrębak


Nowy zespół redakcyjny "Ósemki na Medal" 2011/2012 zaprasza do lektury szkolnej gazetki, w której zamieszczamy relacje z ciekawych wydarzeń oraz wywiad z pedagogami na temat przyjaźni. Miłośnicy zwierzaków dowiedzą się, dlaczego w lekcji wychowawczej klasy 6B uczestniczyły cztery małe, słodkie pieski. Rozpoczynamy też cykliczne drukowanie opowieści w odcinkach pt. "Przygody kota Toma". Jej autor miał 10 lat, kiedy ją zaczął tworzyć, a obecnie jest uczniem kl. 5B naszej szkoły. Oprócz tego w gazetce znajdziecie informacje o gwiazdach, modzie oraz atrakcyjnych miejscach do odwiedzenia w czasie weekendowej wycieczki. W dziale "Zdrowie i uroda" przeczytacie o tym, jak dobrze wypocząć…
- Życzymy miłej lektury!
Zespół redakcyjny w składzie: Wiktoria Siejka, Oliwia Markiewicz, Sandra Malczyk, Anna Rogozińska, Edyta Matonóg, Kamil Kaczka, Weronika Drzyzga, Izabela Wierzbic, Mateusz Gaj, Szymon Ziembiński, Natalia Gwizdała, Gabriela Palusińska, Kamila Pyziak, Oliwia Świerczek (pod kierunkiem mgr Agaty Matonóg).
Kliknij w zdjęcie poniżej, aby zobaczyć archiwalne wydania gazetki.
Gazetka szkolna