Przez ostatnie 2 tygodnie na lekcjach chemii gościliśmy niezwykłego gościa. Nasz absolwent Szymon Ziembiński, a obecnie również absolwent I LO w Chrzanowie, pomagał mi w prowadzeniu lekcji z chemii. Razem rozwiązywaliśmy zadania, tłumaczyliśmy z angielskiego krótkie wykłady o miedzi i aluminium wygłoszone przez Sir Martyn Poliakoff, profesora Uniwersytetu w Nottingham, uczyliśmy o regule Markownikowa, pokazaliśmy reakcję Kuczerowa, metodę VSEPR do przewidywania budowy przestrzennej cząsteczek, itd. Były też doświadczenia, choć nie wszystkie się udały, to dwoma się wam pochwalimy. Pierwsze doświadczenie to reakcja pomiędzy jodkiem potasu i perhydrolem. Dosyć pienista:

W drugiej efektownej reakcji wykorzystaliśmy fluoresceinę. To czerwone ciało stałe, które po rozpuszczeniu w wodzie daje roztwór o barwie zielonej. Zaś patrząc pod światło widzimy roztwór w kolorze czerwonym:

zdjecie1

To nie wszystko. Po dodaniu wodorotlenku sodu i naświetleniu np. lampą błyskową lub światłem dziennym, widać świecenie tej substancji. Spójrzcie choćby na szyjkę kolby.

zdjecie2

Agnieszka Weidemann