II Festiwal Nauki

29 maja w naszej szkole ponownie odbył się Festiwal Nauki. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr Marek Sierka z Uniwersytetu w Jenie. Pan profesor pochodzi z naszego miasta i w trakcie wykładu „Superkomputery – Laboratoria XXI wieku” pokazał nam nie tylko czym zajmuje się na co dzień, ale również, że sukces osiąga się dzięki pasjom i ciężkiej pracy.

W drugiej części naszego festiwalu, 300 uczniów z klas 7, 2-3 gimnazjum oraz zaproszeni goście z LO i ZSECh w Trzebini, uczestniczyło w 11 wykładach. Wykładowcy przyjechali do nas m.in. z krakowskich uczelni. Opowiedzieli nam o cząstkach elementarnych, DNA, biomateriałach, chemii, ropie naftowej, kosmosie, zdrowym odżywianiu, podróżach i kibicach:

-        prof. dr hab. Józef Korecki, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN – „Jak się prześwietlać, to tylko synchrotronem”

-        prof. nzw. dr hab. inż. Irena Matyasik, Instytut Nafty i Gazu – „Poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego”

-        dr hab. Marcin Wolter, Instytut Fizyki Jądrowej PAN – „Sztuczna inteligencja”

-        dr Małgorzata Krzeczkowska, Wydział Chemii, Uniwersytet Jagielloński – „Chemia w życiu codziennym”

-        dr Paweł Malecki, Instytut Fizyki Jądrowej PAN – „Fizyka cząstek elementarnych -przekraczanie granic”

-        dr inż. Dagmara Malina, WIiTCh, Politechnika Krakowska – „Biomateriały”

-        dr Franc Zalewski, Astrosphere – “O ciałach niebieskich”

-        mgr Maria Jankowska, magister prawa – „Kibic vs kibol – gdzie leży prawda?”

-        lek. med. Dominik Jędrzejowski, Mo2oXplorers – „Bałkany”

-        mgr Marta Saługa, Instytut Botaniki PAN – „Tajemnice DNA”

-        mgr inż. Agnieszka Toporek, dietetyk – „Śmieciowe jedzenie”

Kuba Dorynek z klasy 3D tak nam powiedział: „Ciekawie było usłyszeć o różnych tematach z ust osób, dla których są one pasją. Dodatkowo, wykłady prowadzone były w sposób przystępny, nie sprawiający problemu ze zrozumieniem przedstawianych zagadnień.”. Zaś Emilka Ryś z 2B dodała: „Festiwal nauki bardzo mi się podobał. Panowała wspaniała atmosfera. Wykładowcy przekazali uczniom w bardzo ciekawy sposób swoją wiedzę. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała okazję uczestniczyć w tak ciekawym festiwalu.”

Uczniowie z dużą uwagą przysłuchiwali się wykładom. Wiedzieli, że tuż po nich wezmą udział w quizie. Wykładowcy przygotowali po 3-4 pytania dotyczące swoich wykładów, zaś uczniowie odpowiadali na te pytania korzystając z aplikacji komputerowej. Zwycięzcy z naszej szkoły otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez kilku wydawców gier planszowych.

Zakończenie festiwalu przebiegało w wesołej atmosferze. Po raz drugi gościliśmy z występami Laboratorium Pana Korka. W tym roku szaleni naukowcy wkroczyli do kuchni. Do przeprowadzenia eksperymentów z fizyki, chemii i techniki, wykorzystali substancje i urządzenia dostępne w domowej kuchni. Razem z uczestnikami pokazu naukowcy odkryli zaskakujące właściwości zwykłych produktów spożywczych. Pod naukową lupę wzięli mąkę, keczup, lód oraz przyprawy. Było też trochę dymu i ognia.

Myślę, że taki festiwal jest świetną formą nauki i poznawania świata. To ludzie dokonują odkryć, badają, analizują i wyciągają wnioski. To ludzie rozwijają ten świat i na naszych uczniów spadnie kiedyś ten sam ciężar. Wiem, że dadzą radę, bo iskrę już od nas dostali.

Galeria zdjęć:

Agnieszka Weidemann